Дружеството с променлив капитал (ДПК)

Дружеството с променлив капитал (ДПК) е нова юридическа форма в България, въведена през 2024 г. с промени в Търговския закон. Тя е предназначена главно за стартиращи бизнеси и малки предприятия, като предлага гъвкавост и предимства пред традиционните форми като ООД и АД.

Основни предимства на ДПК
Ниски начални разходи: За разлика от ООД и АД, ДПК не изисква фиксиран начален капитал. Минималната стойност на дяловете може да бъде до 1 стотинка, което улеснява стартирането на бизнес с минимални инвестиции.
Гъвкаво управление: ДПК позволява избор между едноличен управител или колективен управителен съвет, в т.ч. физическо или юридическо лице. Предвидена е възможност за дистанционно провеждане на общи събрания.
Лесно привличане на инвеститори: ДПК предлага възможност за издаване на опции за придобиване на дялове (вестинг договори), което е привлекателно за инвеститори и служители.

 

Условия за учредяване
ДПК е подходящо за предприятия с по-малко от 50 служители и годишен оборот или стойност на активите до 4 милиона лева.
Ако дружеството надхвърли тези прагове, то трябва да се преобразува в ООД или АД в срок от две години.

 

Процедура за учредяване
Дружествен договор: Той е ключов документ, който определя правилата за управление, правата и задълженията на съдружниците. В него може да се включват специални условия за прехвърляне на дялове и други привилегии.
Регистрация: За разлика от ООД, ДПК не изисква откриване на набирателна сметка в банка, което ускорява процеса на учредяване.


Права на служители и инвеститори
Вестинг договори: Служителите могат да получават дялове в дружеството при изпълнение на определени условия, което стимулира лоялност и производителност.
Конвертируеми заеми: Инвеститорите могат да предоставят заеми, които в бъдеще могат да се превърнат в дялове, което е популярен механизъм за финансиране на стартиращи бизнеси.


Счетоводство и отчетност
ДПК трябва да поддържа ясна отчетност за промените в капитала, които се актуализират годишно. Финансовите отчети трябва да отговарят на националните или международните счетоводни стандарти, в зависимост от размера и дейността на дружеството.


Преобразуване на съществуващи дружества
Съществуващи ООД или АД могат да се преобразуват в ДПК, ако отговарят на изискванията за брой служители и оборот. Това позволява на бизнесите да се възползват от гъвкавостта на новата форма.


Наследяване на дялове
Наследниците на починал съдружник могат да встъпят в дружеството в срок от три месеца, ако пожелаят. Това е по-гъвкаво в сравнение с традиционните форми.


Оценка на непарична вноска
Допусната е възможност оценката на непаричната вноска да се извърши от
трима оценители, определени от управителя/УС на дружеството.


Заключение
ДПК е иновативна форма, която предлага значителни предимства за стартиращи бизнеси и малки предприятия. Тя улеснява привличането на инвестиции, стимулира служителите и предоставя гъвкавост в управлението. Ако имате бизнес, който отговаря на изискванията, ДПК може да бъде идеалният избор за вас. За повече подробности можете да се консултирате с юристи или счетоводители, специализирани в корпоративното право.


Ако имате допълнителни въпроси или нужда от помощ при учредяването на ДПК, моля, свържете се с нас!

Next
Next

Увеличаване на Прага за Регистрация по ЗДДС в България: Какво Трябва да Знаете?